Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi

      Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi, öğrencilere hem akademik hem de kültürel aktiviteler açısından birçok olanak sunmakta bunun yanı sıra eğitim kalitesiyle de önde gelen devlet üniversitelerinden biridir. Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi diploması yök onaylıdır ve mezun olunduğunda Türkiye ile beraber tüm dünyadageçerliliğe sahiptir.      Bu üniversite Bologna yani Bolony Kriterlerini karşılayan Magna Charta Üniversiteleri grubu içerisinde yer alır. Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi Avrupa Üniversiteleri Birliği, Uluslararası Üniversiteleri Birliği, Avrupa Tıp Eğitimi Birliği ve Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği'ne tam üyedir. Bu da üniversitenin eğitim ve akademik çalışma olarak ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. Öğrenciler bölümlerinden mezun olduklarında akademik kariyerlerine istekleri doğrultusunda devam edebilme şansına sahiptirler. Bunun için herhangi bir sınava girme şartı aranmaz. Ayrıca mülakat ve ülkemizde uygulanan Ales gibi sınavlara girmeden doğrudan Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına geçiş yapılabilir.Tıp öğrencileri ve tıpta okumak isteyen tüm adaylar için çok önemli olan TUS sınavları olmadan alanında uzmanlaşma olanağı tanınmaktadır Öğrenciler bir yarı yıl dönemi eğitim gördükten sonra Erasmus/Sokrates programları sayesinde herhangi bir ülkede iki dönem eğitim alma şansına sahiptirler.

 

 

      Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi; Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Amerika'daki Scraton Üniversitesi, İspanya'daki Barcelona Üniversitesi, Avusturya'daki Viyana Üniversitesi yine Avusturya'da bulunan Graz Üniversitesi, Fransa'daki Marsilya, Rene-Decartes, Reims, Nantes Üniversiteleri,Bulgaristan'da bulunan Varna Tıp ve Sofya Tıp Üniversiteleri, Mısır'daki Ain-Sham ve Suez Canal Üniversiteleri, Çin'deki Harbin Üniversitesi, Romanya'daki Sibiu Üniversitesi, Azerbaycan'daki Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi, Ermenistan'daki Erivan Devlet Tıp Üniversitesi ile partner üniversite olarak çalışmaktadır. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi'nde yaz aylarında bir aylık staj yapma imkanı bulunmakla beraber bu olanağı Türkiye'deki tıp fakülteleri sunmaz.

      Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi ortalama dönemlik harç ücretleri 1750 dolar civarındadır. Bu özelliği sayesinde dünyanın en ucuz tıp eğitimini vermektedir. Ayrıca üniversite eğitimi dahilinde İngilizce ve Rusça dil eğitimi alabilme ve birçok ülke öğrencileri ile mistik kültürel bir ortamda eğitim alma şansı veren nadir bir üniversitedir. Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi bölümleri; Tıp, Eczacılık, Fizik tedavi ve rehabilitasyon, Hemşireliktir.