Tiflis Devlet Konservatuari

        V.Saradjishvili Tiflis Devlet Konservatuvarı, Gürcistan’daki ilk yükseköğretim enstitülerinden biridir. Yıllarca da tüm Kafkasya’daki tek Avrupa tarzı Yüksek Müzik Okulu olarak kaldı. Gürcistan müzik tarihinde 1 Mayıs 1917 tarihi, Tiflis Konservatuvarı’nın doğum günü olarak geçmektedir. 1924 yılındaysa Devlet Konservatuvarı statüsü almıştır. 1947’den bu yana, ünlü Gürcistanlı şarkıcı Vano Saradjishvili’nin adını taşımaktadır. Mimari bir yapı olarak, Gürcistan kültürel mirasının anıtları listesine dâhil edilmiştir.


       Farklı zamanda Tiflis Devlet Konservatuvarının başında, öne çıkan Gürcü ve Rus müzisyenler yer bulunmuştur ve bunların arasında Nikolai Nikolaev (1917-1918), Alexander Cherepnin (1919-1922), Mikhail İpolitov-Ivanov (1924-1925), yeni Gürcistan bestecilik okulunun kurucusu Zakaria Paliashvili (1918-1919; 1922-1923; 1930-1931), Dimitri Arakishvili (1926-1929); daha sonra seçkin besteciler Grigol Kiladze (1938-1940; 1940-1941; 1941-1951), Shalva Mshvelidze (1940), Vano Nodar Gokieli (1941-1943), Iona Tuskia (1952-1962), Otar Taktakishvili (1962-1964), Sulkhan Tsintsadze (1965-1984),   Gabunia (1984-2000), Manana Doijashvili (2000-2011) vardır. Bugün Konservatuvarın rektörü, ünlü müzisyen ve besteci Rezo Kiknadze’dir.

        Konservatuvar kurulmadan önce, 19. Yüzyılın ikinci yarısında Tiflis’te coşkun bir müzik yaşamı vardı. Gürcistan toplumu opera sanatıyla,Batı-Avrupa ve Rus klasik müziğiyle tanışmıştı. Müzik eğitim merkezleri açıldı ve Gürcistan’ın içinden gelen müzisyenler yaratma olasılığı baş gösterdi.


        Konservatuvar için fon sağlama etkinliği, 1981 yılında Anton Rubinstein tarafından verilen bir hayır konseriyle başladı. Stepane kardeşler, Levan ve Jacob Zubalashvili gibi Gürcistan kültür hamilerinin yaptığı bağışlarla birlikte toplanan parayla,A. Shimkevich tarafından tasarlan Konservatuvar binası 1917 yılında tamamlandı.

       Bir yüzyıl önce olduğu gibi bugün de hamilerin, iş gruplarının ve arkadaşların rolü oldukça önemlidir. Bu türden desteğin mükemmel örnekleri arasında, modern standartlara göre yeniden yapılandırılan konservatuvarın konser salonları (Büyük Salon, 500 koltuk), Resital Salonu (200 koltuk); Lonca Odası (80 koltuk), antreler, modern tekniklerle donanmış ses kütüphanesive kayıt stüdyoları vardır. Konservatuvar, kütüphanesiyle ve Gürcistan müzik kültürünün hatıralarını koruyan, Gürcistan’daki müzik eğitiminin gelişimini ve Konservatuvarın tarihini belgeleyen müzesiyle gurur duymaktadır.

       Konservatuvardaki ilk öğretmenler arasında F. Liszt, G. Veniavsky, A. Marmontel, P. Tchaikovsky, Moscheless ve Kulau gibi isimlerin öğrencileriyle birlikte J. Lhevinne, R. Lhevinne, ünlü Julliard Müzik Okulu’nun kurucuları G. Neihaus, F. Kesner, L. Truskowski, E. Vronski;O.Bakhutashvili-Shulgina, V.Vilshau, K.Miniar, E.Guzikov, M.Ipolitov-Ivanov, La Scala E.Broggi’nin eski solisti, Gürcistanlı müzisyenler, Moskova ve St. Petersburg Konservatuvarlarının eski mezunları D.Arakishvili ve  Z.Paliashvili (besteci); A.Tulashvili ve A.Virsaladze (piyanist); L.Iashvili ve L.Shiukashvili (kemancı); D.Andghuladze ve A.Inashvili (şarkıcı); O.Dimitriadi ve E.Mikeladze (orkestra şefi); Sh.Aslanishvili, V.Donadze, G.Chkhikvadze, P.Khuchua (müzik bilimciler) ve diğer isimler vardır. 

        Tiflis Devlet Konservatuvarı, var olduğu dönem içerisinde önde gelen çeşitli müzisyenler çıkarmıştır ve bunların arasında nesillere yayılan Gürcü besteciler vardır: A.Balanchivadze, Sh.Mshvelidze, A.Machavariani, O.Taktakishvili, S.Tsintsadze, R.Laghidze, B.Kvernadze, S.Nasidze, N.Gabunia, G.Kancheli, N.Mamisashvili, J.Kechakmadze, T.Bakuradze, J.Bardanashvili, Z.Nadareishvili ve diğerleri; orkestra şefleri arasından da Dj.Kakhidze, V.Machavariani gibi isimler.

       Gürcülerin sanat icra etme düzeyi bilhassa yüksektir. Dünyanın farklı ülkelerinde sanatlarını icra eden konservatuvar mezunlarının başarısı, üniversitenin en iyi geleneklerine işaret etmektedir. Tiflis Devlet Konservatuvarının mezunları arasında şu isimler vardır: Elisso Virsaladze, Rudolf Kerer, Dimitri Bashkirov, Lev Vlasenko, Tengiz Amiredjibi, Nodar Andghuladze, Manana Doidjashvili, Tamar Gabarashvili, Alexander Toradze, Marine Iashvili, Alexander Nizharadze, Alexander Korsantia, Paata Burchuladze, Eter Andjaparidze, Iano Alibegashvili (Tamari), Lado Ataneli, Ala Simonishvili (Simoni), Tamar Javakhishvili (Iveri), Nino Surguladze ve diğer isimler.

       Bugün konservatuvarın öğretmen kadrosu içinde yaklaşık 200 profesör vardır. Bunlar arasında 70 profesör, 60’dan fazla doçent doktor ve 40 yardımcı doçent vardır. Çeşitli pedagojik etkinlikler, profesyonel sanat gösterileri ve bilimsel etkinlikler yürütmektedirler. Konserler verirler, master sınıfları, seminerler, dersler yürütürler ve hem Gürcistan’daki hem de yurtdışındaki uluslararası konferanslarda ve sempozyumlarda yer alırlar.
Tiflis Devlet Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana, Gürcistan’daki önemli kültürel ve eğitimsel merkezlerden biri haline gelmiştir. Konservatuvarın duvarları içerisinde,müzik konserleri ve konservatuvarın opera stüdyosundaki öğrenci opera performansları gibi oldukça dikkat çeken kültürel etkinlikler gerçekleşmektedir.

       Bugün Tiflis Devlet Konservatuvarı, geniş çaplı uluslararası bağlantılara sahiptir. 2000 yılından bu yana, yarışmalar, ünlü müzisyenler tarafından yürütülen yıllık “Yaz Dönemi Gösteri Seminerleri” ve master sınıfları, düzenli etkinlikler haline gelmiştir.

       Tiflis Devlet Üniversitesi, Gürcistan’ın konser yaşamının kalbidir. Farklı zamanlarda, dünyanın en önde gelen müzisyenleri, konservatuvardaki Büyük Salon’da ve Resital Salonu’nda yer alan sahnelerde sanatlarını icra etmiştir; bu isimlerden bazıları V.Horowitz, E.Petri, D. Shtidri, O.Ridi, S.Richter, D.Oistrakh, E. Gilels ve M. Rostropovich’tir.

       Konservatuvar aynı zamanda müzik sanatı alanındaki önemli bir bilimsel araştırma merkezidir.

       Konservatuvarda bilimsel konferanslar ve uluslararası sempozyumlar da düzenlenmektedir. Bilimsel ve metodolojik meseleler üzerinde yayımlar çıkarılmaktadır; 2004’ten bu yana konservatuvarın elektronik dergisi vardır. Şu anda 400’e yakın öğrenci bulunmaktadır. Konservatuvarın konser yaşamında ve bilimsel yaşamında aktif bir şekilde yer alırlar, uluslararası yarışmalara ve konferanslara düzenli olarak katılırlar. Prestijli ve zorlu uluslararası yarışmalarda ödül kazanan kişilerin listesi oldukça etkileyicidir.
1995’ten bu yana Devlet Konservatuvarı, iki Adımlı Avrupa Tarzı Eğitimsel Çalışma Sistemi’ni benimsemişti.

       2006 yılından bu yana Tiflis Devlet Konservatuvarı, AEC’in (Avrupa Konservatuvarlar Birliği) üyesi haline gelmiştir. 2005’ten sonra transfer ve kredi sistemine sahip Bologna sürecine katılmıştır.

       Müzik alanındaki yüzyıllara yayılan zengin gelenekler konservatuarda korunmakla kalmamış, aynı zamanda 21. Yüzyılın akademik ve modern standartlarını karşılamak için de devamlı gelişmeler yapılmıştır.

Piyano Majör
Eşlik Etme Becerileri
Genel Piyano
Oda Topluluğu
Üflemeli ve Vurmalı Orkestra
Tek Kişilik Şarkı Performansı
Opera Tiyatrosu
Koro İdare Etme

 

 

  Üniversiteler

 • Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi
 • Tiflis Devlet Teknik Üniversitesi
 • Tiflis Javakhishvili Üniversitesi
 • Gürcistan Havacılık Üniversitesi
 • Uluslararası Kafkas üniversitesi
 • Tiflis Sota Rustaveli Devlet Üniversitesi
 • Gürcistan Amerikan Üniversitesi
 • Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi
 • Sohkumi Devlet Üniversitesi
 • Sota Rustavelli Tiyatro ve Film Üniversitesi
 • Telavi Lakob Gogebasvili Devlet Üniversitesi
 • Tiflis Devlet Konservatuari
 • Tiflis İlia Devlet Üniversitesi
 • Gürcistan Üniversiteleri Türkiye Kayıt Merkezi

  ADRES : İstiklal Cad. No:49 Mavi Han İş Merkezi Kat:5 Taksim / İSTANBUL

  Tel : (212) 709 87 09 - (212) 244 66 00 FAX: (212) 245 43 31

  Site: www.gurcistanuniversiteleri.org Mail : İnfo@yurtdisindaegitim.com.tr

   


  Uluslararası Kafkas üniversitesi


  Kafkas Uluslararası Üniversitesi 1993 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde kurulmuştur. Kafkas Uluslararası Üniversitesi hem özel olma niteliği hem de Azerbaycan'da kurulan ilk ve tek üniversite olması niteliği ile öğrenciler tarafından rağbet görmektedir. Azerbaycan'da özel üniversiteler arasında en çok tercih edilen üniversitede Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Eğitim olmak üzere 4 farklı fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelere bağlı yaklaşık 20 bölümde lisans eğitimi verilmektedir. Bunun yanında İlimler Enstitüsü'nde 10 farklı alanda yüksek lisans eğitimi verilmektedir.Kafkas Uluslararası Üniversitesi yüksek lisans eğitiminin yanında 2007 yılında 2 alanda MBA programına ve doktora eğitimine de başlamıştır. Böylece üniversitenin akademik olarak gelişmesi söz konusu olmuş, öğrencilerin de bu alanlarda eğitim alması mümkün hale gelmiştir.

  Kafkas Üniversitesi >1993 yılından 2004 yılına kadar farklı iki alanda eğitim vermiş, ancak eğitim verdiği alan gerek fiziki şartları gerekse mekan olarak üniversiteye yeterli gelmemiştir. Bu nedenle 2003-2004 yıllarında Hırdalan'daki alan da üniversiteye tahsis edilmiştir. Böylece üniversite için daha elverişli bir ortam sağlanmıştır. Hem bu alanın Bakü'ye olan yakınlığı öğrencilerin okula daha rahat gidip gelmesinde de etkili olmuştur.

  Üniversitede Lisans eğitimi alan öğrenciler ilk yıllarında İngilizce-Türkçe hazırlık okurlar. Daha sonraki yıllarında da derslere göre İngilizce-Azerice ve Türkçe olarak devam etmektedirler. Bu açıdan Azerbaycan'da yurt dışı eğitimi hem öğrencilerin kendini geliştirmesi hem de dil eğitimlerine katkıda bulunması nedeniyle önemlidir.

  YÖK tarafından 2009 yılında Kafkas Üniversitesi'nin bazı bölümlerine denklik verilmiştir. Bu bölümler; Türk Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi'dir. Üniversitenin diğer bölümleri ile ilgili de >YÖK denklik konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

  Azerbaycan Kafkas Üniversitesi verdiği> kaliteli hizmet, uzmanlaşmış akademik kadrosu ve sağladığı imkanlar doğrultusunda yıllarca konumunu korumuş ve zamanla eğitim programları diğer ülke sistemleri örnek alınarak hazırlanmıştır. Özellikle Türkiye ve Batı ülkelerinden alınan kredi ve ders geçme sistemi üniversite açısından yenilik getirmiştir. Azerbaycan'ın Türkiye'ye ve Türk halkına olan yakınlığı öğrencilerin üniversiteye daha çabuk alışmalarını sağlayacak böylece öğrenciler kendi kültürleri dışında bir kültürü tanıyarak eğitimlerini sürdürecektir.

   

   Üniversiteler

  • Gürcistan Havacılık Üniversitesi
  • Gürcistan Teknik Üniversitesi
  • Tiflis devlet tıp üniversitesi
  • Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi
  • Uluslararası Kafkas üniversitesi
    


   Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi


   Dosya:TbilisiState.jpg

   >Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyenler için kaliteli eğitim imkânlarının ve alanında uzman en iyi öğretim görevlilerinin üniversite bünyesinde eğitim verdiğinden bahsedilebilir. Bu bilgiler doğrultusunda yurtdışında eğitim göreyim iş saham genişlesin diyorsanız Euro Star eğitim danışma bürosu ile iletişime geçerek üniversite hakkında daha geniş çaplı bilgi donanımı elde edebilirsiniz. Danışma merkezi sizin yapmanız gerekenleri size bildirerek gerekli evrakları hazırlamanıza yardımcı olmaktadır. Burada akademik eğitim görmek amacıyla >1100- 1350 ABD doları civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Gürcistan’da okurken zorlanmamanız amacıyla üniversitemiz ilk yıl sizlere Gürcüce eğitim almanızı sağlayacak hazırlık eğitimini zorunlu tutmuştur. Alacağınız hazırlık eğitimi içinde 1200 ABD doları civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

   Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi’nde okumaya karar vermeniz durumunda tek zorlanacağınız konu alacağım eğitim sürecinde barınma ihtiyacınızı üniversite bünyesinde karşılayamayacağınız gerçeğidir. Üniversite de yurt bulunmadığı için barınmak amacıyla bir evde kalmanız gerekmektedir. Gürcistan’da hayat ucuz olduğu için evin konumunu çok iyi bir yerde seçmediğiniz sürece uygun bir gelir ile kendinize evde kalma imkânı yaratabilir ve öğrenim hayatınızda burada barınabilirsiniz. Üniversitemize kayıt olmanız için hazırlamanız gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar arasında ÖSYM sınav sonuç belgesi, lise diploması, sağlık raporu ve AIDS testi, pasaport aslı ve örneği, 8 adet vesikalık fotoğraf, ikametgâh belgesi, kimlik aslı ve örneği ve dilekçe yer almaktadır. Hazırlayacağınız belgelerle ilgili ya da üniversite ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru varsa üniversitemizin iletişim bilgileri bölümünden sorununuzu giderebilirsiniz.

   Gürcistan da eğitim görmek isteyenler yurtdışında eğitim görmek isteyenler için düzenlenen kanunları iyi takip etmelidirler; çünkü her an kanunlarda değişiklik meydana gelebilir ve hazırlamanız gereken farklı bir evrak ya da yapmanız gereken herhangi bir prosedürle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu üniversite 8 Şubat 1918 yılında Gürcistan’da kurulmuş olup bir devlet üniversitesi konumunda >eğitim- öğretim hizmeti vermektedir. Üniversite bünyesinde eğitim gören öğrenci sayısı tahmini 30.000 civarındadır. Üniversite bünyesinde 4 fakülte bulunmaktadır. Bu fakülteler şunlardır:> Hukuk Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, beşeri Bilimler Fakültesi ve Sağlık ve Doğa Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır. Biyoloji, kimya, fizik, matematik ve Rus dili bölümleri üniversite bünyesinde yer almaktadır.