Pasaport Harç Bedelleri


http://www.ucakbiletialin.com/d_images/b_266237.jpg

      Yurt dışında eğitim almak isteyenler, iş için yurt dışına çıkacakların ya da turizm için yurtdışına çıkacakların pasaport belgesi almaları gerekmektedir.Pasaport uygulaması Maliye Bakanlığı tarafından hizmet verir ve her yıl pasaport harç bedelleri yine Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilmektedir. Her yıl değişen enflasyon ile birlikte hesaplanarak tespit edilen harç bedelleri uygulanacağı yılın 1 Ocak tarihinden itibaren işleme konulur. Yapılan incelemelerde pasaportun geçerlilik süresi arttıkça, harç bedelinin düşük olduğu fark edilmektedir.


https://ucuzucakbileti.org/haberresimleri/yardim-ucagi-9-aydir-yardim-bekliyor-3787285_o.jpg

2013 pasaport harç bedelleri ve defter bedelleri şöyle sıralanmaktadır;
6 ay için pasaport harç bedeli 92.55tl defter bedeli ise 72 TL toplamda 164,55 TL’dir.
1 yıl için pasaport harç bedeli 135.2tl defter bedeli ise 72 TL toplamda 207,2 TL’dir.
2 yıl için pasaport harç bedeli220.65 TL defter bedeli ise 72 TL toplamda292.65 TL’dir.
3 yıl için pasaport harç bedeli313.25tl defter bedeli ise 72 TL topplamda385.25 TL’dir.
4-10 yıl için pasaport harç bedeli441.4 TL defter bedeli ise 72 TL toplamda513.4 TL’dir.

      Pasaport harç bedelleri ve defter bedelleri maliye bakanlığına bağlı olarak hizmet veren il ve ilçe mal müdürlükleri vezneleri ve defterdarlıklar tarafından ayrıca anlaşmalı banka veznelerinden de ödenebilmektedir.


http://www.trek.com.tr/wp-content/uploads/2012/03/tiflis8.jpg

      Pasaport harç ve defter bedelleri iki ayrı ödeme ile tahsil edilmektedir. Pasaport almak isteyen kişi her iki işlem için ayrı dekont almalıdır. Aldığı dekontun üzerindeki ad soyadı ve TC kimlik bilgilerini kontrol etmeli eğer bir yanlışlık varsa veznede görevliyi bu konuda uyarmalıdır. Veznede görevli kişi dekontu iki nüsha halinde yazıcıdan çıkartmalı ilk nüshayı imzalayarak pasaport sahibine vermelidir. Dekont üzerinde ıslak imza olmasına dikkat edilmelidir.


http://www.ekobilet.com/tr/wp-content/uploads/2012/06/tiflis7.jpg

       Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenlerin ilk önce çözmeleri gereken sorun pasaport tur. Eğitim için pasaport çıkartmak isteyen öğrenci ne kadar uzun süre geçerliliği olan bir pasaport türünü tercih ederse o ölçüde maddi avantaj kazanmaktadır. Pasaport harç bedellerinin geçerlilik süresi uzadıkça ödenen bedelin fiyatının düştüğünü yukarıda belirtmiştik bu ayrıntıyı dikkate alarak pasaport çıkartan genç daha kazançlı çıkacaktır.