Gürcüce öğreniyorum

 


Hizmet / Tercümanlık & Çeviri / Bağımsız Çevirmenler Hizmet / Tercümanlık & Çeviri / Bağımsız Çevirmenler Hizmet / Tercümanlık & Çeviri / Bağımsız Çevirmenler http://www.chveneburi.net/tr/userfiles/image/Duyurular/deda_ena_b.jpg

       1500 yıllık tarihiyle çok eskilere dayanan bir kültüre sahip olan Gürcistan, kendisi kadar eski ve köklü bir dil hâkimdir. Gelenek ve kültürlerine son derece bağlı olan Gürcistan halkı, dilini ve alfabesini neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar taşımışlardır. Kafkasya’da en çok konuşulan dil olma özelliği, Gürcüce’nin çok önemli bir özelliğidir. Ayrıca Gürcüce dünyada alfabeye sahip olan 14 dilden biridir. Svani, Mingerilia ve Lazca dilleriyle birlikte Gürcüce, Kafkas dil öbeğinin Kartveli dalını oluşturmaktadır. Tarih boyunca birçok dil ve egemenliğin etkisinde kalması, Gürcüce’nin gelişmesi zenginleşmesine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.


      Gürcistan’ın resmi ve öğretim dili olan Gürcüce zenginlik dolu geçmişiyle çok güçlü bir edebiyata sahiptir. Ülkede çok sayıda şair yetişmektedir. Ayrıca, birçok Güney Kafkas Dillerinin edebiyat dili Gürcüce’dir.


http://www.chveneburi.net/tr/userfiles/image/Duyurular/deda_ena_bbb.jpg

Gürcistan’da halkın yaklaşık %83’ü Gürcüce konuşmaktadır. Bunun yanında, Türkiye, Azerbaycan, Rusya, İran Avrupa ve ABD’de 500.000’den fazla kişi Gürcüce konuşmaktadır. Bu durum Gürcüce’yi dünyadaki en önemli diller arasına katmaya yetmiştir.


http://www.nuveforum.net/attachments/50932d1277387302-gurcuce.jpg

       5’i sesli, 28’i sessiz olmak üzere 33 harften oluşan alfabesi, yazılış olarak da oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Bazı bilim adamlarına göre Gürcü Alfabesi 3. dayanmaktadır. Eski Gürcüce eserler halen Hıristiyan Dünyasında kaynak olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, eski çağlarda Yunanlıların yazıp fakat Yunancası olmayıp, Gürcüce olan birçok eser bulunmaktadır. Hıristiyanlığa ait ilk eserlerde Gürcüce’ye rastlanması, Gürcüce’nin sanılandan çok daha eskilere dayanan bir dil olduğunu kanıtlamaktadır.


       Gürcüler tarih boyunca gittikleri, yaşadıkları her yerde kültürlerinin yanı sıra, dillerini de taşımışlar, dilleri ve alfabelerini gururla kullanmışladır. Dünyanın birçok yerinde kendi dillerinde eserler bırakmışlardır. Bu eserler tarihe tanıklık eder niteliktedir.


       Zengin kültür birikimine sahip, Kudüs, Arabistan, İran ve Lübnan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde tarihe tanıklık edici nitelikte eserler bırakmış,estetik alfabesi,hoş bir tınısı olan bir dildir Gürcüce. Bu sebeplerden, Gürcüce öğrenmek günümüzde bir ayrıcalık niteliğindedir. Gürcüce öğrenmek, yepyeni bir dünyanın kapısını aralar kişiye. Zengin kültüre sahip, hiçbir dilde olmayan eserleri olan ve tarihini yaşatan bir dünyanın kapısını.


http://www.chveneburi.net/tr/userfiles/image/Faaliyetler/2039_gurcustan_buyukelcilik_b1.jpg