Gürcistan Tifliste Yaşam ve Yaşam Şartları

       Gürcistan’ın başkenti Tiflis sosyal ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çekici bir şehir konumundadır. Mimarisi çok gelişmiş olan Tiflis’te gezilip görülecek pek çok kalıtsal yapı bulunmaktadır. Bu gezilecek yerlerin çekiciliği ile turistleri kendine çeken bu şehir aynı zamanda birçok yönden ucuzdur. Ulaşımı kolaydır.Petrol ucuz olduğu için komşu ülkelerden sadece petrol almak amacı ile burayı ziyaret edenler bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Fındık, narenciye, üzüm yetiştirilmekte ve hayvancılık alanında daha da ilerleme kaydedilmiştir. Hayvancılığın gelişmiş olmasından dolayı et fiyatları da çok ucuzdur. Et uygun fiyatta satıldığından dışarıdan gelen turistler restaurantlarda yedikleri meşhur soslu et menülerinden çok uygun fiyata faydalanabilmektedirler.Patates ve haçpuri pidesi de gelen turistlere önerilecek yiyecekler arasında yer almaktadır.

       Tiyatro ve sinemaya çok önem veren Tiflis’te her yıl geleneksel bir şekilde Uluslararası film festivali düzenlenmektedir. 13 adet tiyatro sahnesi bulunan şehirde zamanında tiyatro ve sinemaya önem verildiğinin kanıtıdır. Ekonomik kriz yaşandığı dönemde mimari yapılar zarar görmesine rağmen sonraki zamanlarda yapılan düzenlemeler ile tekrar dikkat çekici bir görünüme kavuşmuştur.Gıda ve giyim ürünleri Türkiye’den geldiği için fiyat olarak diğer kişisel ihtiyaçlara göre pahalıya mal olmaktadır. Ulaşım yönünden minibüs ve otobüslere verilen fiyatlar (30- 50 kuruş da gayet ekonomiktir. Dilerseniz taksiden de çok uygun fiyata yararlanabilme imkânınız bulunmaktadır.Otogardan Tiflis merkeze gitmek için taksiye sadece 10- 15 Lari’ye; Tiflis merkezden havaalanına ise 25- 30 Lari’ye gidebilirsiniz.


      Gürcistan’da araba almak isteyenler çok uygun fiyata araba alma imkânına sahip olabilirler. Türkiye’deki araba fiyatlarına göre çok daha uygun fiyat seçenekleri ile araba sahibi olabilirsiniz (üçte bir oranında fiyatlarda fark bulunmaktadır). Gürcistan’da gaz, elektrik ve çöp vergi fiyatları da Türkiye şartlarına göre ekonomiktir. Gaz için 200- 250 usd; su ve çöp için 15- 20 usd ve elektrik için 50 usd civarında bir ödeme yapılmaktadır. Evli bir aile ortalama 1000 dolar ile geçinebilmektedir. Bir öğrenci kişisel ihtiyaçları için 100 dolar, ev kirası için 200- 400 dolar, ulaşım ihtiyacı için ise 10 TL ayırırsa aylık geçimini sürdürebilmektedir. Tiflis’e gelen turistler ayrıca buradan giderken çok uygun fiyata hediyelik eşya, halı, ahşap tipinde hediyeler alarak sevdiklerini sevindirebilirler.


, ,